Nejčastější chyby při vyřizování hypotéky

11.11.2023

Jaké jsou nejčastější chyby, se kterými se u vyřizování hypotéky setkávám?

✖️ Nepřipravenost

Je to asi nejčastější chyba, kterou u klientů vidím. Není to jen nepřipravenost finanční, nebo po stránce formálních dokumentů, ale i nedostatečná informovanost o tom, co je čeká. Rozhodně není dobré, když se pro hypotéku rozhodnete impulzivně bez přípravy.

Někdy si lidé neumí představit z kolika dílčích kroků se vyřízení hypotéky může skládat a jaký přesah to může mít i do dalších oblastí jako je právo, reality a stavebnictví.

Jak to řešit? Moje jednoznačná rada:

  • Nečekejte na poslední chvíli, ale začněte se o úvěr zajímat s předstihem a kontaktujte hypotečního poradce, který vám pomůže řešit a plánovat jednotlivé kroky s dostatečným předstihem.
  • Než k němu půjdete napište si všechny splátky úvěrů, kontokorenty, kreditní karty a další pravidelné výdaje.
  • Mějte jasnou představu k čemu hypotéku konkrétně potřebujete

✖️ Spoléhání se výhradně na "svoji" banku

Spoléhat dnes na to, že jste někde dlouhodobě klient se vám nemusí vyplatit. Ano, některé banky vám sice mohou dát slevu za "věrnost". Někdy to stejně na není dostačující. Navíc ne vždy je to o co nejnižší sazbě. Může totiž nastat mix okolností a parametrů, které třeba nebude schopna vaše banka řešit ve váš prospěch. Hypotéku potom nemusíte získat vůbec.

Co s tím?

  • Porovnání různých poskytovatelů hypoték napříč trhem vám může pomoci najít nejen nejlevnější nabídku, ale i nejlepší řešení. V některých případech dokonce jediné možné.
  • Se vší úctou ke klientovi tvrdím, že u složitějších případů si sami relevantní porovnání neudělají.


✖️ Nadhodnocení finanční situace

Další častou chybou při vyřizování hypotéky je nadhodnocení vlastní finanční situace. Někteří žadatelé si myslí, že mají lepší finanční situaci, než jaká je ve skutečnosti. Potom jsou překvapeni, že jim výše úvěru nemusí vycházet podle představ. Přitom dost často mají i nedostatečnou rezervu na nepředvídatelné události. To může vést k budoucím finančními potížemi.

I tady je má rada podobná jako u prvního bodu.

  • Nechejte si s dostatečným předstihem prověřit vaše finanční možnosti hypotečním specialistou.
  • Ponechejte si také rezervu na nepředvídatelné výdaje.


✖️ "Překvapení" v registrech

Řekněme si na rovinu, že není nic horšího, než když podáte žádost a potom zjistíte, že máte negativní záznam v registrech. Mnoho lidí podceňuje význam bankovních registrů a dobrého úvěrového "skóre". Často lidé nemají ani přesný přehled o tom, co splácí, nebo o všech kontokorentech a kreditních kartách. V registrech se může ocitnout i nezaplacená faktura za telefon!

Jak postupovat?

  • Zažádejte si o výpis z bankovních a nebankovních registrů s předstihem. Stojí to jen pár stovek. Je lepší mít přehled a o případném záznamu vědět do předu. Můžete to potom zkonzultovat s hypotečním specialistou, který vám navrhne řešení.
  • Některé menší záznamy, nebo ty které jsou starší, nemusí být nutně překážkou k získání hypotéky.


✖️ Podcenění nákladů

Lidé často přehlížejí dodatečné náklady spojené s hypotékou, jako jsou pojistky, poplatky za zpracování, platby za advokáta, ale i náklady na stěhování a drobné opravy nové nemovitosti. To může velkou část lidí překvapit. Lidé taky podceňují částku, kterou budou potřebovat například na rekonstrukci, nebo výstavbu. Je vždy lepší o 10 % navýšit rozpočet než potom řešit nepříjemnou situaci, kdy nemáte dostatek financí. A mít představu, že to budu postupně "lepit" z výplaty není řešení.


Co Vám tedy mohu poradit?

- Promyslete si dopředu, co přesně plánujete platit z hypotéky. Má sloužit pouze k pokrytí kupní ceny nemovitosti, nebo budete potřebovat také peníze na rekonstrukci?

- Bude Vám rozpočet na výstavbu skutečně stačit? Pokud si vše naplánujete, vyhnete nepříjemné situaci, kdy se ocitnete bez dostatečných financí.

Z tohoto důvodu je klíčové, abyste byli pečliví a důkladní při vyřizování hypotéky. Konzultace s finančním poradcem a důkladné plánování jednotlivých kroků vám může pomoci vyhnout se těmto častým chybám.


Pro další užitečně tipy mě nezapomeňte sledovat také na  Instagramu, FacebookuLinkedIn a YouTube.