Realitní mýtus: Při prodeji nemovitosti musím předat projektovou dokumentaci

30.04.2024

🏡 Od letošního ledna sice platí nový stavební zákon, který nestanoví povinnost předat projektovou dokumentaci novému vlastníku, jak tomu bylo dosud.

Stanovuje však i nadále povinnost každého vlastníka stavby uchovávat stavební dokumentaci v podobě odpovídající jejímu aktuálnímu stavu! A teď pozor! Stavební úřady mohou ukládat sankce až do výše 400 tisíc korun, pokud aktuální dokumentace chybí.

📜 V praxi to může znamenat, že při prodeji není nutné předat novému majiteli aktuální dokumentaci, ale jakmile se stane novým vlastníkem a dokumenty nemá k dispozici, může ho čekat nemilé překvapení ve formě vysoké pokuty. 🚫

Projektová dokumentace chybí zejména u starších rodinných domů s provedenými rekonstrukcemi. A co víc, neaktualizovaná dokumentace může znamenat problémy nejen při prodeji, ale i při dalších úpravách a stavebních projektech.

Doporučuje proto požadovat projektovou dokumentaci při koupi a zahrnout do smlouvy i sankce v případě neplnění této povinnosti.

🔑 I přes nová pravidla, který stanovuje nový stavební zákon, doporučuji stále požadovat při koupi projektovou dokumentaci! 📚✅

Potřebujete sjednat pojištění k nemovitosti? Napište mi! Pro více užitečných informací mě nezapomeňte sledovat také na Instagramu, Facebooku, Linkedinu a YouTube.