Jak ušetřit na konci fixace hypotéky v roce 2023

13.05.2023

V první řadě je důležité připravit se na to, že v případě skončení fixace úrokové sazby v roce 2023 může dojít k výraznému zvýšení měsíčních splátek. I když to může být pro mnohé nepříjemné, je to nezbytný krok, se kterým bohužel musíte počítat.

Navýšení splátek může být velmi výrazné, a zvláště v kombinaci se zvyšujícími se náklady na energie a potraviny může mít značný vliv na rodinný rozpočet. Například, pokud si klient bral hypotéku v roce 2018 ve výši 4 milionů korun se sazbou 2,39 %, a nyní mu končí 5letá fixace, může se jeho splátka při aktuální sazbě 6,29 % zvýšit z 13 700 Kč na 23 300 Kč. To je navýšení o 9 600 Kč za měsíc a přibližně o 115 000 Kč za rok. Tento příklad ukazuje, že navýšení splátek může být obrovskou zátěží pro rodinný rozpočet.

Jak se tedy připravit na zvýšení splátek hypotečního úvěru?

Je nutné zvážit, zda existují nějaké možnosti, jak snížit rodinné výdaje a uvolnit tak finanční prostředky na vyšší splátky. Některé české banky již nabízejí svým klientům pomoc s tímto problémem a snaží se je edukovat a připravit na tuto situaci.

Jak tedy přistoupit k této situaci?

Klíčové je začít jednat včas a navázat kontakt se svým hypotečním poradcem. Ideálně tak udělejte 6 až 12 měsíců před koncem fixace hypotečního úvěru. Poradce s vámi může projít situaci, sledovat ji průběžně, plánovat a připravit další kroky, abyste se na zvýšené splátky připravili.

Jednou z možností je využít mimořádné splátky, která umožňuje splatit dle zákona až 25 % původní jistiny úvěru bez poplatku. Pokud máte naspořené prostředky, může být mimořádná splátka výhodnou volbou. Díky této splátce můžete snížit výši nové splátky, což může být zvláště u menších úvěrů velmi výhodné. Někteří klienti dokonce díky realizaci mimořádné splátky udrží stejné splátky jako v době před zvýšením sazeb.

Doporučuji, abyste nezávisle na vaší bance vyhledávali nabídky jiných bank a nečekali jen na nabídku vaší banky, kterou obdržíte přibližně tři měsíce před koncem fixace. Pokud se pak rozhodnete vyjednávat se svou bankou, můžete získat výhodnější úrokovou sazbu. V případě, že vám banka nenabídne uspokojivé řešení, můžete zvážit náklady na refinancování a přejít ke konkurenci. V současné době doporučuji volit fixaci na období maximálně 5 lety. Vzhledem výhledu ČNB a dalšímu očekávanému vývoji úrokových sazeb. Dá se předpokládat, že ve střednědobém horizontu začnou sazby klesat.

V případě poklesu sazeb na úroveň kolem 3 % je vhodné zvážit dlouhodobou fixaci, která vám umožní pohodlné plánování rodinných financí. Refinancování je stále možné i během fixace, avšak chystá se nový zákon, který sjednotí výši nákladů spojených s přechodem během fixace.