Hypotéka bez nemovitosti

13.06.2023

Můžete získat hypotéku bez nemovitosti? Zní to velmi zvláštně, ale je to skutečně možné. Tento typ hypotéky využívají především lidé, kteří ještě nenašli svou vysněnou nemovitost, ale bojí se růstu úrokových sazeb.


Zjednodušeně řečeno, hypotéky bez nemovitosti spočívá v tom, že je nejprve schválen hypoteční úvěr a poté, maximálně do 36 měsíců od schválení úvěru, je nemovitost specifikována dodatkem k úvěrové smlouvě. Hypotéka bez nemovitosti může být poskytnuta pouze na koupi nemovitosti a neslouží jako hypotéka na rekonstrukci nebo výstavbu nového domu.

Schválení hypotéky bez nemovitosti je většinou rychlé. Klient požádá o hypotéku, doloží příjem a hypotéka je odeslána ke schválení. Zbytek dokumentace je dodán až po výběru konkrétní nemovitost.

Tento typ hypotéky nejčastěji využívají lidé, kteří ještě nenašli ideální nemovitost, ale obávají se prudkého zvýšení úrokových sazeb. Obecně je tento typ hypotéky výhodný zejména v období nízkých úrokových sazeb. Je to proto, že klienti mohou díky hypotéce bez nemovitosti zajistit aktuální úrokové sazby a mají více času na hledání nemovitosti. Další výhodou je, že po schválení není třeba znovu dokládat příjem. To znamená, že pokud se vaše příjmová situace v mezidobí změní (např. ze zaměstnání do zaměstnání, mateřská dovolená), nebudete mít s přístupem k úvěru žádné problémy.

Také to může být vhodné řešení pro klienty, které v minulosti "předběhl" kupec s hotovostí. Se schválenou hypotékou bez nemovitosti můžete ihned zaplatit zálohu a podepsat rezervační smlouvu na vybranou nemovitost. Bance se předloží kupní smlouva na konkrétní nemovitost, provede se odhad a následně dodatek ke smlouvě.

Existují také určitá omezení a rizika spojená s hypotékou bez nemovitosti. Problémy nastávají, když si zákazník nevybere vhodnou nemovitost ve stanoveném termínu. Pokud se hypotéka nečerpá, hrozí sankce až do výše 5 % z celkové částky úvěru.

Dalším problémem může být, že si zákazník vybral nemovitost s mnohem vyšší cenou. Na hypotéky bez nemovitosti se totiž obvykle nevztahuje navýšení hypotéky. Na druhou stranu u hypotéky bez nemovitosti je možné nedočerpat až o 20 % poskytnuté částky. Proto doporučuji myslet na rezervu.